Alanya Teleferik

Alanya Kalesi ve içinde yer alan tarihi eserleri gezmenin yeni bir yolu da çok ilgi gören Alanya Teleferik oldu. Damlataş 100. Yıl Parkı yanında bulunan Damlataş İstasyonundan kaleye çıkılırken Damlataş ve Kleopatra Plajlarının manzarası yolculuğu keyifli bir hale getiriyor. Tepede teleferik Ehmedek'in alt kısmına geliyor. Buradaki çeşitli seyir teraslarından Alanya ve limanın manzarasının seyrine doyum olmuyor. Biraz merdiven çıkılarak Ehmedek Kalesi içinden geçiliyor, buradaki seyir teraslarından ise Kleopatra Plajının kuşbakışı seyrine doyum olmuyor.

Alanya Teleferik Fiyatı 2024

Alanya Teleferikte tam bilet alacaksanız gidiş-dönüş bilet fiyatları tek yön bilete göre daha ucuz. Ayrıca öğrenci indirimi olup 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanmaktadır. Güncel teleferik bilet fiyatları şu şekilde;

Tam Bilet;
Gidiş Dönüş: 70 TL
Tek Yön: 65 TL

Öğrenc Bileti;
Gidiş Dönüş: 35 TL
Tek Yön: 30 TL

Bisiklet Bileti;
Gidiş Dönüş: 110 TL
Tek Yön: 90 TL

Engelli Bileti;
Gidiş Dönüş: 40 TL
Tek Yön: 35 TL

+65 Yaş Bileti;
Gidiş Dönüş: 35 TL
Tek Yön: 30 TL

Şehit Yakınları;
Gidiş Dönüş: Ücretsiz

Alanya Teleferik Özelikleri

Alanya Teleferik 16 vagonun sürekli çalıştığı teleferik hattına sahip. 8 Kişilik olan bu vagonlar yaklaşık 20 saniyede bir istasyona varmaktadır. İstasyona geldiğinde yavaşlayan vagonlarda inme ve binme sırayla yapılmaktadır. Alanya Teleferik sistemi sadece fırtına düzeyinde rüzgârlı havada ulaşımı güvenlik nedeniyle kesintili yapıyor.

Alanya Kalesine teleferik ile çıktığınız zaman kalenin Ehmedek kısmı ilk göreceğiniz tarihi eser. Buradan yürüyüş yolları ile devam ettiğiniz zaman karşınıza Selçuklu eseri olup Osmanlılar zamanında yenilenmiş Süleymaniye Camii gelecektir. Camiden sonra kapalı olan bedesten gelir. Bedestenin biraz arkasında Sandık Emini Kayhanlar Evi - Geleneksel El Sanatları Merkezini gezebilirsiniz. Bu merkezin olduğu bölgede içine girilemeyen Akşebe Sultan Mescidi ve Türbesi ile sarnıç yer almaktadır. El Sanatları Merkezinin önünden tabelaları takip ederek Alanya Kalesi ücretli girişe İç Kaleye ulaşabilirsiniz. Yol üstünde Selçuklu Hamamı harabeleri yer almaktadır. Kaleden çıktıktan sonra geldiğiniz yol değilde Alanya Feneri önündeki yoldan Ehmedek'e dönerseniz yoldan hafif sapıp Gemili Mescidi'de ziyaret edebilirsiniz. Yine aşağıda Damlataş'daki istasyona Alanya Müzesi ile Damlataş Mağarası'nın çok yakın olduğunu unutmayınız.

Alanya Teleferik Ulaşım

Alanya teleferiğine karayolu ile Türkiye'nin her yerinden Alanya Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Alanya Teleferik Resimleri

alanya teleferik
alanya teleferik
alanya teleferik
alanya teleferik
alanya teleferik
alanya teleferik

Alanya Teleferik Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Alanya Gezilecek Yerler