Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde, Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Damlataş Mağarası tam anlamıyla bir tabiat harikasıdır. Konum olarak Alanya ilçe merkezine 3km mesafede olup Alanya Havalimanına ise ortalama 40km uzaklıktadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan Damlataş Mağarası, ismini verdiği mavi bayraklı Damlataş plajının üst kısmında bulunur. Mağara bu bölgede yer alan en önemli doğal oluşumlardan birisidir.

Damlataş Mağarası Tarihi

Alanya merkezde sahil kesiminde yer alan Damlataş Mağarası 15 bin yıllık bir süreçte oluşmuştur. Mağara içerinde yer alan sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekiyor. İçerisindeki hava sıcaklığı yaz- kış değişmiyor. 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu tesadüfen bulunmuştur.

Damlataş Mağarası Özellikleri

Damlataş Mağarasının iç ısısı yaz kış 22 derece civarındadır. Ayrıca sahip olduğu doğal nem seviyesi, basınç oranı, radyaktivite ve iyonlar sebebiyle astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Mağara ortamındaki oksijen, azot ve karbondioksit gazlarının oranının solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesi sebebiyle mağarayı yaklaşık yılda 4 bin astım hastası ziyaret ediyor.

Doktorundan aldığı onayla tedaviye destek amaçlı buraya gelen astım hastaları mağarada günde 4 saat olmak üzere toplam 21 gün süresince kalıyor. Hastalar, içerideki havanın temiz olduğu ve turistik ziyarete kapalı olduğu 06.00 ile 10.00 saatleri arasında mağarada bulunuyor.

Mağara içerisinde göz alıcı güzelliğini ortaya çıkarmak amacıyla ziyaretçiler için aydınlatma sistemi kurulmuş ve geziye açık alanlar boyunca yürüyüş platformları inşa edilmiştir.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti 2024

2024 yılı Damlataş Mağarası giriş ücreti 30,00 TL'dir.

Damlataş Mağarası Ulaşım

Damlataş Mağarası Alanya'da yer alır. Alanya Otobüs Bileti alarak mağaraya ulaşabilirsiniz.

Damlataş Mağarası Resimleri

damlataş mağarası
damlataş mağarası
damlataş mağarası
damlataş mağarası
damlataş mağarası
damlataş mağarası

Damlataş Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mağaralar Ana Sayfa

Alanya Gezilecek Yerler