Alanya Arkeoloji Müzesi

1967 Yılında kurulan Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya merkezde yer alır. Damlataş Mağarasına ve Alanya Teleferike yakındır ve ulaşımı çok kolaydır. Alanya Müzesinde Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemlerine ait eserler ile Alanya çevresinden çıkarılan eserler sergilenmektedir.

Son yıllarda müze yenilenmiştir. Gerek bahçe düzenlemesi gerekse salon düzenlemeleri ile çok güzel bir müzedir. Sergilenen eserlerin zenginliği de diğer bir gezilme sebebidir. Alanya'ya seyahat ederseniz muhakkak geziniz, ziyaret ediniz. 

Herakles Heykeli

Müzenin simgesi durumundaki çok iyi koruna gelmiş olan İ.S. 2. yy’a tarihlenen 52 cm yüksekliğindeki bronz Herakles Heykeli ise ayrı bir salonda sergilenmektedir. Herakles Heykel 1967 yılında Alanya'ya 35 km uzaklıktaki Çamlıca Köyüyakınlarındaki Asartepe'de köylüler tarafından bulunmuştur. Bu salonun zemininde ise Syedra Antik Kentin den getirilmiş Roma dönemine ait mozaikler sergilenmektedir. Mozaiğin konusu mitolojideki su perilerinin Hylas'ı kaçırma sahnesidir. Gemi ve Denizcilik Salonu ile Sikkeler bölümü müzenin gezilecek diğer yerleridir.

Alanya Müzesi Özellikleri

Alanya Müzesinin bahçesi açık teşhir olarak düzenlenmiştir. Bahçede bölgeye özgü ostoteklerle (kemik-kül muhafaza kutusu) Roma dönemi nekropolleri anlatılmak istenmiştir. Ostotekler, müze koleksiyonunun önemli bir bölümünü oluşturmakta olup, burada özgün örnekleri görmek mümkündür.

Ayrıca Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait İslami mezar taşları, Roma dönemi sütun başlıkları ve İslami dönem yazıtlar da sergilenmektedir. Alanya Müzesi bahçesinin diğer bir köşesinde ise Roma döneminde zeytinyağı üretimini anlatan zeytinyağı işliği ve tarımda kullanılan aletlerin yer aldığı “tarım köşesi” bulunmaktadır.

Ziyaret günleri: Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00 / 13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Adres : Saray Mah.Hilmi Balcı Sok.

Tel: 0242 513 12 28

Fax: 0242 513 71 16

E-mail: alanyamuzesi@kultur.gov.tr

Alanya Müzesi Ulaşım

Alanya Müzesine karayolu ile Türkiye'nin her yerinden Alanya Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi Resimleri

alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi
alanya müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Müzeler Ana Sayfa