Alanya Feneri

Alanya Feneri Alanya Kalesinin ana giriş kapsına yakın kapıya çıkan Kale Caddesi üstünde sol tarafta kalmaktadır. Hisariçi mevkiinde yol üstünden fenerin sadece kulesinin ucu gözükmektedir. Bahçe kapısının yanında Alanya Fener tabelası görülür. Alanya Kalesinin tarihi burçları üzerine inşa edilen fenerin denizden yüksekliği 209 metre olup, yan tarafı mezarlıktır.

Kule yüksekliği 6 metre olan Alanya Feneri 1880 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından Fransızlara yaptırılmıştır. Alanya Feneri Akdeniz'de seyir halindeki gemiler için 20 deniz mili görüş mesafesine sahip rota feneridir. Alanya Fenerini 1936 yılına kadar Fransızlar işletmiştir. Bu tarihte Fransızlardan geri alınarak millileştirilmiştir.

Alanya Feneri 2 dönümlük bir alana kurulmuş olup günümüzde fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğünce koruma altına alınmıştır. Bölgedeki tek tarihi fener olan Alanya Feneri teknik olarak kurmalı fener sistemine sahiptir. Fener günümüzde de Akdeniz’de seyir eden gemilere hizmet vermektedir.

Alanya Feneri Ulaşım

Alanya Fenerine karayolu ile Türkiye'nin her yerinden Alanya Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Alanya Feneri Resimleri

alanya feneri
alanya feneri
alanya feneri

Alanya Feneri Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa