Akşebe Sultan Mescidi ve Türbesi

Alanya Kalesinde bulunan Selçuklu dönemine ait bir mescitdir. Anadolu’daki tek kubbeli Selçuklu Mescitlerine bir örnektir. Giriş kapısının üstünde yapı hakkında bilgi veren mermer bir kitabe bulunmaktadır. İslam Ansiklopedisine göre kitabesinde; Yapı, I. Alâeddin Keykubad’ın bende*lerinden Akşebe’nin (Akçebe) 628 (1231) yılında inşa ettirdiği bir mesciddir yazmaktadır. Alanya Belediyesi kaynağına göre ise; Mescidin kitabesinde: “Tanrı yerin ve göklerin gaiblerini bilir. Allahın mescidlerini ancak, ona ve ahret gününe inananlar imar ederler. 1230 yılı tarihinde yüce sultan Alaüddin günlerinde tanrı’nın rahmetine muhtaç zaif kulu Akşebe yaptırdı” yazmaktadır.

Akşebe Sultan, Alanya kalesinin ilk kumandanlarındandır. Kalenin içinde iç kale yolu üzerinde yer alan mescit, kendisi tarafından 1230 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı ana yapının duvarları tuğladan örülmüş, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Bina iki ayrı bölümden oluşmuştur. Dışı taş, içi tuğladan yapılmış iki odadan ibarettir. Kırmızı tuğladan örülmüş ve gövde üstü yıkık olan minaresi yapının yanında yer almaktadır.

Sanat Tarihçi İpek İpekçioğlu ve Yüksek Mimar, Restorasyon Uzmanı Şeyda Güvenç Duran'a göre Alanya'da inşa edilen Selçuklu dönemi yapılarının çoğu Alâeddin Keykubat dönemine (1120-1237) tarihlenir ve bir kısmı onun tarafından yaptırılmıştır. Alanya Akşebe Mescidi ve Türbesi de bu dönemde inşa edilmiştir. Yapıya ismini veren Akşebe hakkında kitabeler haricinde yeterli bir bilgi yoktur. İ.Hakkı Konyalı Akşebe?nin Alâeddin Keykubad'ın komutanlarından ve kalenin ilk dizdarlarından olduğunu belirtmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş:

Akşebe Sultan Mescidi ve Türbesi Resimleri

akşebe sultan mescidi
akşebe sultan mescidi
akşebe sultan mescidi
akşebe sultan mescidi
akşebe sultan mescidi
akşebe sultan mescidi

Akşebe Sultan Mescidi nerede? nasıl gidilir? Ulaşım Haritası

Tarihi Eserler Ana Sayfa