Manavgat

Manavgat Tarihi

Antalya’nın en büyük ilçelerinden biri olan Manavgat 2.283 km2 yüzölçümüne sahip bir ilçedir. Alanya’dan sonra en kalabalık ilçe olma özelliğine sahip olan Manavgat’ın kuzey kısmı Toroslar ile çevrilidir. Adı ile ilgili birçok teori bulunsa da eski çağlarda bölgeye yerleşen manav isimli Türklerden aldığı tahmin edilmektedir. Köyler dahil toplam nüfusu 199.385’dir. Kuzeyde Toroslar güneyde ise Akdeniz yer almaktadır. İlçenin kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bulguya rastlanmamıştır. Fakat ilçe sınırlarında yer alan Side ve Selge antik kentlerinin 6 yy’da kuruldukları tahmin edilmektedir. Birçok arkeolojik kazı yapılan bölgede bronz çağa ait izler bulunmuştur. Höyükler bölgenin tarihi hakkında bilgi vermede büyük rol oynamaktadır. Antik çağ izlerinin bulunduğu ilçede en eski Hitit yazıtları bulunmuştur. Hitit kaynaklarında yer alan bilgiler bölgede Luvicce dili kullanıldığı kanıtlamıştır. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Manavgat’a yoğunlukla roma, Bizans ve Selçuklu dönemine ait yapılar bulunmaktadır.

1071 Malazgirt Savaşı sonrasında bölgeye yerleşen manavlu boyu Türkleri Bizanslıların boşalttığı bölgede yerleşik hayata geçmişlerdir. Oldukça eski bir Türk boyu olan manavlu boyu bölgede tarım ve avcılık yaparak hayatlarını idame ettirmişlerdir. 1148 yılında Bizanslılar ile yaptıkları savaşları kazanmaları sonucunda Selçuklular bölgeye yerleşmiştir. 1220 yılında Selçukluların himayesi altına giren Manavgat Selçuklu devleti ile ilgili birçok bilgiye ulaşılmasına neden olmuştur. Selçuklu dönemi itibari ile önemli bir merkez haline gelmiştir. Bu dönemde Alanya’da basılan paralar Manavgat’ta da kullanılmaya başlanmıştır.

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet Alanya ve Manavgat’tı Osmanlı topraklarına katmıştır. Fatih sultan Mehmet’in Karamanoğlu beyliğini yok etmesi sonucunda elde ettiği topraklar Osmanlı devleti için büyük bir önem kazanmıştır. Osmanlı egemenliği altına giren Manavgat nahiye haline getirilmiştir.

Manavgat Coğrafyası

Kuzeyi Toroslar ile çevrili olan ilçe Toros dağlarında bulunan Eynif Ovası ile ün yapmıştır. Birçok tarihi ve doğal güzelliği bulunan ilçe her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Denizde iç ovalara doğru gidildiğinde engebeli arazi sayısı artmaktadır. Oldukça dikkat çekici sahile sahiptir. Akdeniz iklimine sahip olması turistik bir bölge olmasında önemli rol oynamaktadır. Yazları kurak ve sıcak bir ilkim görülürken, kış ayları yağışlı ve ılıman geçmektedir. Birçok farklı bitkiye ve ağaçlara sahiptir.

Manavgat Ekonomisi

İlçede yoğun miktarda tarım yapılmaktadır. Tarım konusunda gelişmiş olan ilçedeki pamuk üretimi son yıllarda azalmıştır. İlçenin ana ekonomi kaynağı her ne kadar tarım olsa da yaz aylarında gelen tatilciler ilçe ekonomisine büyük bir katkı yapmaktadır. Sanayisi gelişmemiş olmasına rağmen bölgede tarım amacıyla kurulan fabrikalar bulunmaktadır. Seracılık ve sebze üretiminde de artış görülmektedir.

Manavgat Tarihi ve Turistik Yerler

Antalya coğrafi konumu ve iklimi sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ildir. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile sadece Türkiye’de değil tüm dünya da bilinen bir il halini almıştır. Manavgat ilçesi Antalya’nın 2. Büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir ve antik kentleri ile bilinmektedir.

Selge Antik Kenti

Manavgat ilçesinin Altınkaya mahallesinde yer alan Selge antik kenti ilçe merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Pisidya Bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Selge’nin Dor göçmenleri tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Selge Antalya ilinde paranın basıldığı ilk yer olarak bilinmektedir. Tarihi açıdan birçok zenginliği barındıran antik kentten günümüze sur duvarları ve kalıntılar kalmıştır. Gymnasium, stoa, stadium kalıntıları günümüze kadar ulaşmış olsa da ketin birçok bölgesi toprak altında kalmıştır. Arkeolojik çalışmalar bölge ve bölge halkının yaşamı ile ilgili bilgilere ulaşılmasına neden olmuştur. Antalya’nın en gözde antik kentlerinden biridir. Helenistik mimari örnekleri ile karşılaşılmıştır.

Manavgat şelalesi

Adını ilçeden almış olan Manavgat şelalesi oldukça büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Antalya merkezine 72 km uzaklıkta, ilçe merkezine ise 4 km uzaklıkta yer almaktadır. 4metre yükseklikten akan şelalenin suyu oldukça soğuktur. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şelalelerinden biri olma özelliğine sahip olan Manavgat şelalesi özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen günü birlik ziyaretler içinde oldukça uygundur. Çevresinde birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Side Antik Kenti

Bir liman kenti olan Side Antalya ilinin 80 km doğusunda yer almaktadır. Antalya iline bağlı bir yarımada olan Side’nin Mö 7 yy’ da kurulduğu tahmin edilmektedir. Eski Pamfilya’nın doğal limanı olan Side’nin kelime anlamı “Nar’dır. Nar eski Anadolu tanrıçalarının kutsal meyvesi olarak bilinmektedir. Arkeolojik kazılarda ele geçen veriler bölgede uzun süre “Sidece” adı verilen bir dil kullanıldığı göstermektedir.  Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Her uygarlıktan izler taşıyan yapı ve kalıntılar bulunmaktadır.
Antik kentin ana kapısı yanında iki adet kule bulunmaktadır. Ana kapıyı koruması için yapılmış olan bu kuleleri geçtikten sonra dokuz adet çeşme göze çarpmaktadır. Bu çeşmelerin ana kaynağının Manavgat çayı olduğu bilinmektedir. Zamanla doğal sebeplerden dolayı kırılan ve yıkılan kale duvarları bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan antik kent oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Side Müzesi

Manavgat ilçesinde bulunan Side müzesi, Side girişinde yer almaktadır. Antik bir hamam binası olan Agora Hamamı restore edilerek müze haline getirilmiştir. Görenlerin oldukça etkilendiği bu tarihi yapı 1962 yılında hizmete açılmıştır. Her köşesinde tarihin izlerini görmenin mümkün olduğu müzenin bahçesi de bulunmaktadır. Selçuklu döneminden kalma mezar kitabeleri, yazıtlar ve roma döneminden kalma lahitler ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken parçalardır. Bunların yanı sıra müze içerisinde yüzlerce tarihi eser sergilenmektedir.

Lyrbe (Seleukeıa) Antik Kenti

Lyrbe Antik ile ilgili ele geçen kalıntıların çoğu Bizans ve roma dönemine aittir. Birçok kalıntının bulunduğu antik kentte hamam, sarnıçlar, kilise ve mezar yapıları göze çarpmaktadır. 1972 ve 1979 yılları arasında antik kentte detaylı bir arkeolojik çalışma yapılmıştır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Selge antik kentte ulaşımı sağlayan yol üzerinde yer almaktadır. Turistlerin rafting yamak için çok sık ziyaret ettiği bir bölgedir.

Manavgat gezilecek yerleri daha detaylı incelemek ve güzel bir Manavgat gezi rotası hazırlamak için “Manavgat’ta Gezilecek En İyi 10 Yer” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Manavgat Boğazı >

Manavgat Otobüs Bileti

Manavgat Resimleri

side antik kenti
köprülü kanyon
manavgat şelalesi
side müzesi
Oymapınar Barajı
aspendos tiyatrosu

Manavgat Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antalya İlçeleri Ana Sayfa