Köprülü Kanyon Milli Parkı

Koprülü Kanyon başlangıç noktası (Bozyaka Mah. Köprü) Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıktadır. Bu nokta Alanya şehir merkezine ise 114 km uzaklıktadır. Serik veya Manavgat tarafından geldiğinizde (her iki yönde aynı yola bağlanıyor) Bozyaka Bucağına varmadan yol 2'ye ayrılıyor. Bu ayrımda sizi "Köprülü Kanyon" ışıklı yazısı/tabelası karşılayacaktır. Dilerseniz bu yazı ile ilk selfinizi burada çekebilirsiniz. Burada sağdanda, soldanda devam etseniz her iki yolda Olukköprü'de birleşmektedir. Olukköprü'yü kanyonun araçla gidilebilen son noktası olarak düşünebilirsiniz.

Uzunluğu 22 metre olan Tarihi Olukköprü Köprüçay'ın üstünde, kanyonun en sarp iki yakası arasında 35 metre yüksekliğe, 2,70 metre (tek araç zor geçiyor) ene sahip antik dönemden kalmış bir eserdir. Manzarası ve yapısıyla görenleri büyülüyen tek gözlü taş kemer köprü 1997 yılında Karayolları tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yaptırılmıştır. Köprülü Kanyon Milli Parkına giriş ücretsizdir.

Köprülü Kanyon Rafting

Doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Köprülü Kanyon Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır. Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan eğlenceli ve heyecan verici bir nehir sporudur. Raftingde amaç içinde bulunduğunuz raftı (botu) devirmeden, küreklerle yönlendirerek hızlı akan suda kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Köprülü Kanyon’da rafting yapmak isterseniz çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Köprüçay’ın her iki tarafı da rafting firmaları ile dolup taşıyor. Bunlardan birine girebilirsiniz. Yoğun olmayan mevsimlerde pazarlamacıların sizi bulacaklarından emin olabilirsiniz. Fiyatların pazarlığa açık olduğunu unutmayın. Bazı firmalar transfer dahil hizmet ve fiyat vermektedir. Transfer hizmeti genellikle Kemer, Antalya, Manavgat, Alanya bölgelerini kapsamaktadır. Bölgede Jeep Safari ve doğa yürüyüşleri de büyük rağbet görmektedir.

Altınkaya - Selge Antik Kenti

Olukköprü mevkinde Selge Antik Şehri (Altınkaya Köyü) sapağı var. Selge buradan 11 km uzaklıkta. Dağlara tırmanarak antik şehre ulaşan bu yol özel servis ormanları, peribacaları, adam kayaları, şeytan kayaları ilginç yeryüzü şekilleri ve zakkumları ile çok özel bir manzaraya sahip. Üstünde yaşam olan Selge Antik Kenti konuklarını çok sıcak karşılıyan bir köy. Bu yolculuğu yazın yapıyorsanız Olukköprü'den Selge'ye tırmandığınızda hava sıcaklığının 10 derece düştüğünü hatırlatmak isteriz.

Büğrüm Köprü Günübirlik Pinik Alanı;

Serik - Manavgat yolu üstünden sapılan Köprülü Kanyonun Büğrüm Köprü mevkinde piknik alanı mevcuttur. Antalya'nın meşhur yaz sıcağından kaçanlar için bilhassa hafta sonları çok rağbet gören bir yerdir. Piknik alanında tuvaletler, çeşmeler ve seyir terası bulunmaktadır. Bu nokta piknik yapanların aynı zamanda yüzme serileme noktasıdır.

Antalya'nın En Güzel Kanyonları

Köprülü Kanyon Milli Parkı Hakkında

Yukarıda anlattığımız alan Köprülü Kanyon Milli Parkı'dır. 1973 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli Park Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliğ i ile Türkiye'nin en uzun kanyonlarından birine sahiptir. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar ve 400 hektarlık Saf Akdeniz Servisi ormanı benzersiz bir botanik yapıya sahiptir.

Köprülü Kanyon Konaklama

Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde konaklamak isterseniz bölgedeki yerleşim yerlerinde daha çok başta aile işletmesi pansiyonlar, bungalow, ağaç evler yanında motel bulunmaktadır. Bölgede çadır kamp alanları da mevcuttur. Yıldızlı büyük tesisler ise genellikle Serik Belek bölgesinde yer almaktadır. Bu tesislerin kanyona uzaklığı yaklaşık 35 – 50 km arasındadır.

Köprülü Kanyon Ulaşım

Köprülü Kanyon Milli Parkı Manavgat'ta yer alır. Manavgat Otobüs Bileti alarak kanyona ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Resimleri

köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting
köprülü kanyon milli parkı ve rafting

Köprülü Kanyon Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa