Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti Köpsrülü Kanyon'nun Oluk Köprü mevkinden Selge Antik Şehri (Altınkaya Köyü) sapağından 11 km uzaklıktadır. Dağlara tırmanarak antik şehre ulaşan bu yol özel servi ormanları, peribacaları, adam kayaları, şeytan kayaları ilginç yeryüzü şekilleri ve zakkumları ile çok özel bir manzaraya sahiptir. Olukköprü'den Selge'ye çıkıldığında yazın hava sıcaklığı 10 derece düşmektedir.

Selge Antik Kenti Pisidya Bölgesinin önemli kentlerinden biridir. Tarihçi Strabon’a göre şehir MÖ İkinci Binyılın sonuna doğru Dor göçleri sırasında kurulmuştur. Selge (Zerk), günümüzde Antalya olarak bilinen Pisidia bölgesinde paranın basıldığı ilk şehir olmuştur. Paralar üzerinde okunan Estlegiiys adından yerli Anadolu kenti olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Eurymedon (Köprüçay) vadisi üzerinden Pamfilya kentleri ile bağlantıları vardı.Ticaretini Aspendos’un ırmak ağzındaki limanıyla yürütürdü ve Aspendos’la kurduğu para birliği ile de ilişkilerini pekiştirmişti. Bir dönem M.Ö.547 Pers istilası öncesine kadar Lidya krallığına bağlı idi olan kent, M.Ö.334’de Büyük İskender gelene kadar Pers egemenliği altında kalmıştır. İskender’e zorluk çıkarmayışının ödülünü Helenistik Devir de almış (M.Ö.330-M.S.30) bağımsızlık kazanmıştır. Bizans Döneminde nüfusu 20 bini bulan kent 13. yy Türkler'in egemenliğine girmiştir.

Bugünne ulaşan şehir kalıntıları surlar ve akropolisten oluşmaktadır. Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Bununla beraber iki tapınağın temel hatları da kalmıştır. Günümüze ulaşan en sağlam yapı ise M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. (Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel vb.)

Altınkaya Köyü Selge Antik kenti ile iç içedir. Köydeki evlerden 57’si 1. Derece Arkeolojik Alan içerisinde kalmaktadır. Buda yöre insanının bir sıkıntısıdır. Köyde tarla olarak kullanılan antik taş terasların antik çağdan günümüze geldiği tahmin edilmektedir ve koruma altındadır. Bu alanlarda tarımla geçimini sağlamaya çalışan yöre insanları köye ziyarete gelenlere sattıkları küçük hediyeliklerle gelirlerine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Antik kenti gezerken yanınıza yaklaşan satıcılara lütfen yaşadıkları bölgenin şartlarını düşünerek yaklaşınız.

Selge Antik Kenti Ulaşım

Selge Antik Kenti Manavgat'ta yer alır. Manavgat Otobüs Bileti alarak örenyerine ulaşabilirsiniz.

Selge Antik Kenti Resimleri

selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti
selge antik kenti

Selge Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa