Konyaaltı

Konyaaltı Tarih Ve Genel Bilgi

Antalya’nın batı kesiminde yer alan bölge Likya sınırları içerisinde yer almaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölge tarihinin MÖ 30’lara dayandığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Konyaaltı ilçesi özellikle plajı ile kendini dünyaya duyurmayı başarmıştır. Antalya-kemer yolu üzerinde bulunan bu ilçenin ilk adının “koyaltı” olduğu ve zamanla Konyaaltı adını aldığı tahmin edilmektedir. Falezlerin üzerinde yer alması sebebiyle kullanılan “koyaltı” ismi 20.yy sonlarına kadar devam etmiştir. Likya uygarlığının bilinen kentinin adı ise Olbia’ dır. Bu kente ilgili özellikle Antalya Akdeniz üniversitesi arkeoloji bölümü detaylı çalışmalar yürütmektedir. İÖ. 2. Yy ’da önemini kaybetmeye başlayan kent Bizans çağında’da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bulunan kalıntılar bu teoriyi doğrulamaktadır.

1994 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. 2008 yılına kadar Antalya belediyesi sınırları içerisinde yer alan ilçenin 24 mahallesi bulunmaktadır. Fakat 2014 yılında bu oran yapılan seçimler sonucunda arttırılmıştır. Günümüzde ilçeye bağlı olan mahalle sayısı 39’dur. Antalya’nın limanının Konyaaltı bölgesinde bulunması bu bölgenin turizm acısından gelişmesine de olanak sağlamıştır. Boğaçayı ve Çandır çayı bölgenin sınırlarını oluşturmaktadır.

Konyaaltı Coğrafyası

Antalya ilinin batısında, Kemer ilçesine gitmeden önce yer almaktadır. Muratpaşa ilçesi ile komşu olan bölgenin güneyinde Akdeniz ve Konyaaltı plajı bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan bir bölge niteliğine sahiptir. Yazlar kurak ve sıcak geçerken kışlar yağışlı geçmektedir. En yazla yağış kış aylarında düşer. Konyaaltı özellikle plajı ile dikkat çeken bir ilçedir. Sadece plajıyla bile turizme önemli katkıları olmuştur. Bölge genele bakıldığında %77.8’i dağlık, %10.2’si ova, %12’si ise engebelidir.

Konyaaltı Gezip Görülebilecek Yerler

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın sahip olduğu en güzel plajlardan bir tanesidir. Antalya ilinin batısında yer alan plaj her yıl binlerce turisti şehire çekmektedir. Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra çevresinde çok sayıda otel bulunmaktadır. Sadece yüzmek için değil yürüyüş ve spor yapmak içinde uygun alanlara sahiptir. Tatilcilerin vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmış olan plaj Antalya il merkezinden 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Plajın sınırlarını doğuda Antalya falezleri oluştururken batıda ise Antalya limanı oluşturmaktadır. Konyaaltı sahil şeridi 7 km uzunluğa sahiptir, kumsal ve çakıllardan oluşan bir sahile sahiptir. Yer yer rastlanabilecek kayalarda sahil kesiminde görülebilmektedir. Halk plajı olma özelliği göstermesinin yanı sıra mavi bayrağa sahip ender plajlardan bir tanesidir. Ücretsiz halk plajının yanında ücretli plajda yer almaktadır. Sığ başlayan deniz tuzludur, Antalya’nın diğer plajları ile benzerlik göstermektedir. Denizi oldukça berrak ve kumsalı dikkat çekicidir. Plajın çevresinde yemek yiyebileceğiniz büfeler ve restoranlar yer almaktadır. Her bütçeye hitap etmek adına tasarlanmış olan yeme içme yelpazesi kişilerin istekleri üzerine şekillenmektedir.

Tünektepe

Tünektepe projesi sadece il sınırları içerisinde değil ülke genelinde ses getirmeyi başarmış olan bir projedir. Oldukça uzun zamandır üzerinde çalışılan tüpektepenin geliştirilmesi ile ilgili ilk adım teleferik hattının hizmete girmesiyle başlamıştır. Sarısu-Tünektepe teleferik hattı bölgenin dikkat çekmesinde önemli bir görev üstlenmiştir. Görenlerin hayran kaldığı bu sistemin tanıtımı oldukça ses getirecek şekilde yapılmıştır. Akdeniz’i ayaklarınızın altına alacağınız bu teleferik sistemi sayesinde kuşbaşısı olarak antalyayı görebilirsiniz. Turistlerin ilgisini çeken tünektepe projesi ile ilgili çalışmalr halen devam etmektedir. Geliştirilmesi ve yeni eklemeler üzerine çalışmaların sürmesi ilerleyen dönemlerde bu bölgenin çok daha dikkat çekici olacağını kanıtlar niteliktedir. 8 kişilik kabinlere sahip olan teleferik sistemi ile Antalya manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

Topçam Ve Çaltıcak

Topçam plajı oldukça güzel bir tesis ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirme olanağı sunmaktadır. Mangal yakarak ister piknik yapabilir isterseniz de plajın tadını çıkarabilirsiniz. Yerli halkın çok sık gittiği ve tatil günlerini değerlendirdiği topçam plajı Antalya’nın en güzel plajlarından yalnızca bir tanesi.

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent kayak merkezi kepez bölgesinde yer almaktadır. Torosların Beydağlarında bulunan kayak merkezi çevresinde yüzlerce dağ evi bulunmaktadır. Kayak tesislerinden oluşan bu merkez 10 aralık ve 10 nisan arasında hizmet vermektedir. Yılın 120 günü hizmete açık olan kayak merkezi Antalya’nın yazlık bir tatil bölgesi olduğunu düşünenleri yanılmaktadır. Kış tatilleri için oldukça uygun olan bu merkez sıcaklığı en yüksek olan kayak merkezlerinin başında gelmektedir.

Tubitak Gözlem Evi

1997 yılında faliyete geçen bir gözlem evidir. Fikir 1960’lı yıllarda ortaya atılmışsa da faliyete geçmesi uzun bir zaman almıştır. Uzay bilimleri araştırma ünitesi olarak kurulmasının ardından 1983 yılında Ulusal gözlemevi yer seçimi güdümlü projesine dönüştürülmüştür.

Kapuz Kanyonu

Antalya şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan kapuz kanyonu keşfedilmemiş cennet olarak nitelendirilmektedir. Oldukça az kişi tarafından bilinmesi sebebiyle keşfedilmemiş olarak anılan kanyon birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Konyaaltı ilçesinde yer alan bu kanyon özellikle hafta sonları piknik yaparak şehirin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tercihleri arasında yerini almış durumda.

Geyik Bayırı

Doğa severlerin sıklıkla ziyaret ettiği geyik bayırı özellikle sporcuların ilgi odağı haline gelmiştir. Kaya tırmanışı yapmanın mümkün olduğu bölge şehir merkezinden 26 km uzaklıkta yer almaktadır.

Doyran Göleti

Büyüleyici bir görüntüye sahip olan gölet doyran çayının geçmesi sebebiyle oluşmuştur. Piknik yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden bir tanesidir. Konyaaltı’na 20 dk’lık bir mesafede bulunmaktadır.

Antalya Müzesi

Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olma özelliğine sahiptir. 1922 yılında kurulan müze tarihi eserler acısından oldukça zengindir. Bölgede yapılan kazılarda ele geçen eserler burada sergilenmektedir. Hem arkeoloji hemde tarih müzesi olma görevini başarıyla üstlenmiştir. Tasarımı ve salonları ile dikkat çeken müzede tabiat tarihi ve çocuk bölümleri de yer almaktadır. İmparator salonlarından, tanrılar salonuna kadar birçok salon müze içerisinde bulunmaktadır.

Konyaaltı gezilecek yerleri daha detaylı incelemek ve güzel bir Konyaaltı gezi rotası hazırlamak için “Konyaaltı Gezilecek En İyi 10 Yer” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Konyaaltı Resimleri

antalya kaleiçi
antalya müzesi
yivli minare külliyesi

Konyaaltı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antalya İlçeleri Ana Sayfa