Oymapınar Barajı

Antalya Manavgat İlçesinde Manavgat Çayı üzerinde kurulu 2 barajdan yukarıda daha kuzeyde yer alanıdır. Elektrik üretimi amacıyla Oymapınar Barajı inşaatına 1977 yılında başlanmış 1984 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. Baraj Antalya’nın 2. büyük enerji santraline sahiptir. Seydişehir Alüminyum Fabrikasının elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Manavgat Çayını/Nehrini besleyen Dumanlı Kaynağı (pınarı) baraj gölü altında kalmıştır.

Oymapınar Barajı 185 metre yüksekliği ile heybetli ve etkileyici bir görüntüye sahiptir. Manavgat yönünden baraja ulaşıldığında baraj gövdesi tüm heybetiyle sizi karşılar. Manavgat Baraj Gölünün her iki tarafından da Oymapınar Barajına gelindiğinde barajın sağ tarafında bulunan yoldan devam ederek baraj gölüne çıkılır. Yukarı çıktığınızda sizi dağa oyulan bir tünel karşılayacaktır. Burada yolun solunda kalan baraj gövdesi üstüne çıkmak yasaktır. Tünelden geçerek baraj gölüne ulaşılır. Tünel çıkışında baraj gölünü ve gövdesini seyredeceğiniz bir seyir terası bulunmaktadır.

Yemyeşil doğası ve turkuaza yakın renkteki gölüyle sizi burada çok güzel bir manzara karşılayacaktır. Buradan baktığınız zaman göreceğiniz kaya adacıklarının arkasındaki kısım teknelerle gezilen “Yeşil Kanyon” dur. Bu bölüm Manavgat Çayının Altınbeşik Mağarası önünden gelen kısmıdır. Şayet Oymapınar gezinizde tekne turları ile Yeşil Kanyon gezisi yapmak isterseniz tüneli geçtikten sonra yola devam edip göl kenarında bu hizmeti veren işletmelere ulaşabilirsiniz. Oymapınar Baraj Gölüne gezmeye gelenlerin en çok merak ettiği konu ise bu gezi teknelerinin nasıl bu göle getirildiğidir.

Antalya'nın En Güzel Barajları

Oymapınar Barajı Yol Tarifi

Manavgat Barajı ile Oymapınar Barajı Manavgat İlçesinin kuzeyinde yer alırlar. İlk baraj Manavgat Barajı ikincisi ise Oymapınar Barajıdır. Manavgat Merkeze 22 km uzaklıkta olan Oymapınar Barajı Antalya Merkeze ise 93 km uzaklıktadır. Baraja ulaşmak için Manavgat İlçe Merkezinden Manavgat Şelalesi önünden kuzeye devam edilir. Manavgat Baraj gölü sağ tarafınızda kalır. Oymapınar Mahallesi geçilerek sağa nizamiyeye sapılarak baraja varılır. Diğer bir yol ise Oymapınar Mahallesine gelmeden önce sağa Manavgat Barajına varılarak baraj gölünün sağında bulunan yoldan devam ederek Oymapınar Barajına ulaşmaktır. Bu yol Değirmenli ve Güzelyalı Mahallelerinden geçer. Bu güzergahtan gidildiği zaman Manavgat Baraj Gölü daha güzel gezilmektedir.
Bu gezide ilk yol tarifinde yer alan Oymapınar Barajının giriş/çıkış nizamiye binasının alt kısmında Side Su Kemerlerinin günümüze sağlam olarak ulaşmış 40 gözlü kısmı bulunmaktadır.

Oymapınar Barajı Ulaşım

Oymapınar Barajı Manavgat'ta yer alır. Manavgat Otobüs Bileti alarak baraja ulaşabilirsiniz.

Oymapınar Barajı Resimleri

oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı
oymapınar barajı

Oymapınar Barajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa