Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası Antalya'nın İbradı İlçesi Ürünlü Köyünün güneydoğusunda bulunan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içinde, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer almaktadır. İnternette yer alan eski bilgilerin aksine mağaraya kadar araç ile gidecek yol mevcuttur. Mesai saati bitiminde mağara ziyarete kapatılmaktadır. Ürünlü Köyünden sonra yol üstünde yer alan köprüdeki kapı (Milli Park Girişi) kapatılmaktadır. Ürünlü Köyü ile mağara arasında yer alan 4,5 km lik yol yükseklik korkusu olanlar için çok heyecanlı bir yolculuk yaratmaktadır. Yol sonunda karşılaşılan manzara, doğal güzellik insanı büyüleyecek nitelikte. Bu gezi sırasında İbradı İlçesi, Ormanda Beldesi ve Ürünlü Köyünde yer alan yöreye has "Düğmeli Evleri" muhakkak görün.

Altınbeşik Mağarası Giriş Ücreti

2024 yılında Altınbeşik Mağarası araç giriş ücreti 70 TL'dir. Bot ile mağaranın içine giriş 100 TL'dir.

Altıbeşik Mağarası girişinde yer alan kafeterya ve gezi botları Antalya Büyükşehir Belediyesi işletmesi olan Anset tarafından işletilmektedir. Bota binişte can yeleği takmak zorunludur. Gölde yüzmek ise yasaktır. Ürünlü Köyü ile Altınbeşik Mağarası arasında yaklaşık 1 veya 1,5 saat süren bir yürüyüş yolu parkuruda mevcuttur.

Altınbeşik Mağarası Özellikleri

Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın 3. büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası, araştırılabilen kısmı kollarıyla birlikte 2200 metreyi bulmaktadır. Mağara, ağzından itibaren 125 m uzunluğunda bir gölle başlar. Gölün derinliği, yer yer 15 metreye kadar ulaşır. Gölün orta kısmında doğal bir kaya bloğundan oluşmuş köprü bulunmaktadır. Bu gölün sonunda 44 metre yüksekliğinde tüm salonu kaplayan dikeye yakın diklikte traverten bulunmaktadır. Ardından 3 kolla devam eden mağarada aktif kol 8 metre yükseklikteki bir dereye kadar araştırılmıştır. Mağara, fosil kolun dışında, tamamen traveretenler ve yarıklarla kaplıdır. Mağara ancak yaz ve sonbahar aylarında girişe uygundur. Kış ve ilkbaharda mağara tamamen suyla dolmakta önündeki dereden akmaktadır. Bu yüzden bu mevsimlerde mağara doğal olarak kapanmaktadır.

Altınbeşik Mağarası Ulaşım

Altınbeşik Mağarası Milli Parkına ulaşım 2 güzergahtan yapılabilir.

1. D 695 Konya Manavgat Karayolu ile (Akseki Yolu) İbradı ilçesinden Ürünlü Köyüne vararak. Antalya Alanya Karayolu Konya Kavşağından Ürünlü Köyüne uzaklık yalaşık 90 km. dir

2. Manavgat Büyük Şelale yolundan Dikmen, Yaylaalan üzerinden Ürünlü köyüne ulaşılabilir. Manavgat İlçesi ile Ürünlü Köyü arası 54 km. dir.

Altınbeşik Mağarasına ulaşım için detaylı bilgi

Altınbeşik Mağarası Resimleri

altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası
altınbeşik mağarası

Altınbeşik Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mağaralar Ana Sayfa