Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti Alanya Gazipaşa yolu üstünde bulunan Seki Köyü’nün üstündeki tepede kurulmuştur. Bu konum Klikya Bölgesinin bat sınırı olması nedeniyle kentin önemini arttırmıştır. Yapılan kazılar Syedra Anti Kentinin tarihinin İ.Ö. 7. Yüzyıl ile İ.S. 13. Yüzyıl arasını kapsadığı anlaşılmıştır. Tarihte Syedreon adı ilk kez (M.S. 14-17) yıllarında Roma İmparatoru Tiberius zamanında kentin kendi adına bastığı sikkelerde görülmüştür.

Syedra Antik Kentinde birbirine paralel gibi duran 2 ana cadde vardır. Kenti gezmek için plan yaparken 3 kademe çıkacak şekilde planlayın. Birinci cadde üzerinde bulunan eserler (bu bölüm çok iyi temizlenmemiş, yolları patika ve çok belirgin değil.) Güneydoğu Tapınak, Güney Nekropol, Meclis Binası, Güneybatı Kent Kapısı, Batı Cadde, Kaynak Mağarası, Büyük Sarnıçlar, Batı Kent Kapısı, Bazilka ve Vaftiz Mağarası. Bir üst kademede ise Sütunlu Cadde, Büyük Hamam, Anıt Mezar, Kilise bulunmaktadır. Tepede ise Akropol yer almaktadır. Syedra Antik Kentinin etrafı surlarla çevrilidir.

Bölgede Roma İmparatorluğuna karşı başlayan isyanlara katılmayan ve imparatorluk yanında tavır koyan şehre Roma İmparatoru Septimus Severus bir teşekkür mektubu yazmıştır. Mermer blok üzerine yazılan bu mektup tarihte Syedra Antik Kentinde sütunlu caddede üzerinde sergilenmiştir. Bugün ise bu mektup Alanya arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Yine Antalya Müzesinde bronz Herakles Heykeli’nin sergilendiği salonun zemininde Syedra Antik Kentinden çıkarılmış Roma dönemine ait mozaikler sergilenmektedir. Bu mozaiklerin konusu ise mitolojideki su perilerinin Hylas'ı kaçırma sahnesidir.

Syedra Antik Kenti Ulaşım

Syedra Anti Kenti Alanya ilçe merkezine 22 km uzaklıkta Seki Köyü’nün üst kısmında yer almaktadır. Seki Köyü Alanya Gazipaşa yolu üstündedir. Alanya yönünden Gazipaşa’ya giderken Kargıcak geçildikten sonra sola Seki Köyüne girmek gerekiyor. Buradan antik kente kadar 3 km’lik yolun büyük kısmı asfalttır. Araçla Syedra Antik Kenti’ni otoparkına kadar çıkabilirsiniz. Buradan merdivenlerden antik kente biraz tırmanmak gerekiyor.

Alanya'da yer alan Syedra Antik Kentine Türkiye'nin her yerinden Alanya Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Syedra Antik Kenti Resimleri

syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti

Syedra Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa