Syedra Antik Kenti

Alanya ilçe merkezine 22 km uzaklıkta Seki Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Ana yoldan sonra dar bir asfalt yol antik kente yaklaşık 1 km kalana kadar devam ediyor. Eski okulun arkasına arabanızı park edebilirsiniz. Buradan sonra toprak yol başlıyor. Ancak arazi aracı ile devam etmek mümkün (Haziran 2016) toprak yoldan 1 km den fazla tırmanmak gerekiyor. Bu tarihte antik kenttin içinde yürüme yolları düzenleme ve makilik alanın temizlenmesi çalışmaları devam ediyor. Alanya Kaymakamlığı bu alanın turizmin hizmetine girmesi için her türlü çalışmaya destek oluyor. Toprak yolda zaman içinde normal araçların çıkabileceği hale gelebilir.Syedra Antik Kentini görmek isteyenlerin sıkı bir yürüyüşe hazır olması gerekiyor. Kente tırmanırken yanınıza su almayı unutmayınız. Antik kentden manzara görülmeye değer güzellikte.

Syedra Kenti M.Ö. 3. yy. da, bugünkü Kargacı ve Seki köylerinin sınır oluşturduğu bir tepede kurulmuştur. Alanya Arkeoloji Müzesi'nin yaptığı kazı çalışmaları sonunda kent tarihinin M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzandığı varsayılmaktadır. Kent varlığını 13. yüzyıla kadar sürdürmüştür.

Kente halen ayakta duran anıtsal kapıdan girilmektedir. Antik Kentin çevresi surlarla çevrelenmiştir. Antik Çağdan günümüze gelen ve kentin su ihtiyaçını karşılıyan içleri sıvalı doğal kaynaktan beslenen sarnıçlar vardır. Kentin doğusunda hamam binası yer almaktadır. Zemininde yer yer mozaik kalıntıları görülmektedir. Hamamın hemen batısında kuzey-güney doğrultusunda kentin sütunlu caddesi uzanmaktadır. Kentdeki diğer önemli yapılar tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surlardır.

Bu Sayfayı Paylaş:

Syedra Antik Kenti Resimleri

syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti
syedra antik kenti

Syedra Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Ulaşım Haritası

Antik Kentler Ana Sayfa