Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası Tabiat Anıtı Serik İlçesi Akbaş Köyü Gökçeler mevkiinde, Zeytintaşı Tepesinin 400 m güney yamacında yer alır ve deniz seviyesinden 225 metre yüksekliktedir. Burası çift katlı bir mağaradır. Üst katı 136 metre, alt katı ise 97 metre uzunluğunda, 14 metre derinliğinde aşınmaya karşı dirençsiz, kolay eriyebilen kayalardan oluşan karstik bir mağaradır. 1977 Yılında taş ocağı açma çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilmiştir.

Yarı aktif fosil bir mağara olan Zeytintaşı Mağarasının içinde yer yer gölcükler bulunmaktadır. Mağarada sarkıt, dikit ve sütunlar çok çeşitli damlataşlarla kaplıdır ve bunlarda oluşum günümüzde de devam etmektedir. Mağara damlataş sütunları ile oluşmuş birçok küçük salon ve odacığa sahiptir. Bilhassa mağara içinde yer alan “makarna (spagetti) sarkıtlar” eşsiz güzelliktedir. Zeytintaşı Mağarasının yaklaşık bir milyon yılda oluştuğu tahmin edilmektedir.

Zeytintaşı Mağarası Nasıl Gezilir?

Zeytintaşı Mağarası Tabiat Anıtı içinde sarkıt, dikit ve sütunlarda oluşum hala devam ettiği için sıkı korunmaktadır. Mağara ilde yer alan diğer mağaralardan farklı olarak en fazla 10 kişilik gruplar halinde ve rehber eşliğinde gezilebilmektedir. Bu gezi sırasında yapılara dokunmak yasak olup, rehberin talimatlarına uymak zorunludur. Mağara içerisinde fotoğraf ve video çekimi yasak olup, mağaraya telefon ve kamera sokulmasına izin verilmemektedir. Mağaraya bir grup girdiği zaman kapısı kapatılmaktadır. Başka giriş yapılması engellenmektedir. Yine mağaraya evcil hayvanla girmekte yasaktır. Mağara girişinde büfe, kafeterya, danışma, dinlenme ve bekleme yerleri ile tuvalet mevcuttur.

Zeytintaşı Mağarası Ulaşım

Mağara Antalya Serik İlçesinin kuzeyinde yer alır. İlçe merkezine uzaklığı 17 km dir. Serik İlçe merkezinden Cumhuriyet Caddesi üzerinden kuzey yönüne gitmek gerekmektedir. Merkezden yaklaşık 4 km sonra yol ayrımı gelecektir. Burada sağdan Deniztepesi yönüne devam edilmelidir. Zeytintaşı Mağarası girişine kadar ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Akbaş Mahallesi girişinden önce Sağa sapan bir yolun başında Zeytintaşı Mağarası tabelası bulunmaktadır. Bu sapaktan yaklaşık 1 km içerde mağara kapısına ulaşılır. Mağara Antalya merkeze 56 km uzaklıktadır.

Serik'te yer alan Zeytintaşı Mağarasına Türkiye'nin her yerinden Serik Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Zeytintaşı Mağarası Resimleri

zeytintaşı mağarası
zeytintaşı mağarası
zeytintaşı mağarası

Zeytintaşı Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mağaralar Ana Sayfa