Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Antalya Gazipaşa İlçesi Güneyköy Nohut Yeri'nde dir. Antik kent adını Kommegene Kralı IV.Antiochos’tan almıştır. Günümüzde kazı çalışmaları devam eden antik kentin kalıntıları denize doğru dik inen üç tepe üzerinde bulunmaktadır. Kent antik çağda "Dağlık Klikya" olarak bilinen bölgenin sınırları içinde yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemlerinde de yerleşim görmüş olan kentte günümüze ulaşan yapılar orta çağ kalesi, agora, sütunlu cadde, kilise, hamam, anıtsal kapı, tapınak, nekropol alanındaki anıt mezarlar ve triconhos'dur. Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’ni gezmek ücretsizdir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri ile Nebraska Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Hoff başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmasında (2015) mitolojik medusa figürü bulunmuştur. Medusa başının yüzü iyi durumda olup saçında yılanlar hala görülebilmektedir. Eser tahminen M.S. 2.yüzyıl veya M.S. 3.yüzyılın başına tarihlenmektedir. Restorasyon ve konservasyon çalışmalarından sonra eserin Alanya Müzesi'nde sergilenmesi beklenmektedir.

Gazipaşa İlçesinden Mersin yönüne doğru giderek ulaşılan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ulaşım bilgilerini Delik Deniz - Kral Koyu sayfamızdan bulabilirsiniz. Hepsi aynı bölgede bulunmaktadır. Antik Kent Gazipaşa İlçe Merkezine 21 km, Alanya İlçe Merkezine ise 64 km uzaklıktadır.

Antiocheia Ad Cragum Ulaşım

Antiocheia Ad Cragum Gazipaşa'da yer alır. Gazipaşa Otobüs Bileti alarak antik kente ulaşabilirsiniz.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Resimleri

antiocheia ad cragum antik kenti
antiocheia ad cragum antik kenti
antiocheia ad cragum antik kenti
antiocheia ad cragum antik kenti
antiocheia ad cragum antik kenti
antiocheia ad cragum antik kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa