Delik Deniz ve Kral Koyu

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Delik Deniz Kral Koyu muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan tabiat harikası bir koy olup, Gazipaşa’ya yaklaşık 23 km, Alanya'ya ise 67 km uzaklıktadır. Delik Deniz Güneyköy’ün Nohut Yeri mevkiinde yer alan kalenin sol tarafında yer alır. Koylara Antiochia Ad Cragum Antik kenti içinden geçilerek gidilmektedir. Koylar yine aynı antik kentin kıyı kısmında yer alan kalıntılar arasında bulunmaktadır.

Burada doğal güzelliklerle tarih adeta iç içe yer almaktadır. Muhteşem doğası ve turkuaz renginde tertemiz denizi ile görenleri adeta büyülemektedir. Gazipaşa Delik Deniz ve Kral Koyu Antalya merkeze ortalama 200 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Alanya Havalimanına da sadece 35dk mesafededir.

Delik Deniz Tarihi ve Özellikleri

Delik Deniz’e dik ve toprak bir patikadan inilmektedir. Bölgenin etrafı muz bahçeleri ile çevrilidir. Buranın Kral Koyu olarak adlandırılmasının sebebi antik dönemde Kral I. Antiochos’un burada denize girmesidir. Delik Deniz ise adını denizin içerisinde bulunan devasa büyüklükteki delik kayadan almaktadır. Koyun içinde çok kuvvetli olmasa da doğal tatlı su vardır ve duş yapılabilmektedir. Koyda tuvalet ise mevcut değildir.

Delik Deniz'e Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Ulaşım hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse; Gazipaşa Karayolu üstünde Güneyköy'e girmeden önce yer alan göbekten "Antiochia Ad Cragum" tabelasından sağa sapmak gerekiyor. Buradan 3km’lik asfalt yolla kale mevkiine kadar sahile devam edilmelidir. Okulun yanından ilerleyerek antik kentin içinden geçiyorsunuz. Yol bir yerden sonra iyice daralıp aşırı virajlı da olsa asfalt olarak kaleye kadar ulaşıyor. Burada aracınızı bıraktıktan sonra bir miktar yürümeniz gerekiyor. Koylara inip çıkarken yorulsanız bile karşılaşacağınız manzara eminiz ki buna değecektir.

Gazipaşa'da yer alan Delik Denize Türkiye'nin her yerinden Gazipaşa Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Bu Eşsiz Doğal Güzelliği Temiz Tutmak

Son olarak değinmek istediğimiz önemli bir nokta da bu eşsiz doğal güzelliği temiz tutmak olmalıdır. Bu çok çarpıcı doğal güzellikler ne yazık ki ziyaretçilerin getirip oralarda bıraktıkları çöplerle hızla kirlenmektedir. Buna önlem almak engel olmak yine orayı ziyaret edenlere düşmektedir. Kapalı bir koy olması nedeniyle denizden gelen çöplerde koyun kirlenmesine neden olmaktadır. Bu çöplerin toplanıp yukarı taşınmasına gönüllü olmanın doğaya saygımız gereği olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Antalya'nın En İyi 10 Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu Resimleri

delik deniz ve kral koyu
delik deniz ve kral koyu
delik deniz ve kral koyu
delik deniz ve kral koyu
delik deniz ve kral koyu
delik deniz ve kral koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Plajlar Ana Sayfa