Andriake Antik Kenti

Antalya'nın Demre İlçesinin Çayağzı mevkinde bulunan antik kent, İlçe merkezindeki Myra Antik Kenti' nin liman kentidir. Düzenlenen ve kazıların devam ettiği bölümünün içinde "Likya Uygarlıkları Müzesi" yer almaktadır. Tek biletle hem antik kent hemde müze gezilmektedir. Müzekart geçerli olan örenyerinde yazın devam eden kazıları izlemek, harcanan emeği görmek burayı daha çok sevmenizi sağlayacaktır. Ziyaret saatleri Nisan-Ekim 09.00-19.00, Kasım-Mart 08.00-17.00 arasıdır.

Andriake MÖ 197 yılında Seleukos Hanedanı Kralı III. Antiokhos'un kenti Ptolemaioslar'dan ele geçirmesiyle tarih shnesine çıkmıştır. Antik dönemde Likya Bölgesi'nin Patara ve Phaselis kentleri gibi önemli bir limanı olmuştur. Andriake Antik Kenti bulunduğu koyun her iki yakasınada yayılmıştır. Demre tarafından geldiğinizde koyun sol tarafında kalan düzenlenmiş alanı gezersiniz. Bu alana sapmayıp düz devam ederseniz sağ tarafta da sazlıklar içinde ve kum tepeleri altında kalmış kalıntıları görebilirsiniz. Demre-Kaş Yolu üzerinde Çayağzı sapağında hemen sağ tarafta yine bir antik yapı gözünüze çarpacaktır. Bu kentin anıtsal çeşmesidir.

Düzenlenmiş bölümde yer alan yapılar A Klisesi, Doğu Hamamı, B Klisesi, Batı Hamamı, Liman Agorası, Sarnıç (merdivenle iniliyor ve içi gezi yolları ile düzenlenmiş), Mureks İşlikleri, , Sinagog ve Granarium (Müze Binası), Andriake İşlikleri, Onurlandırma Anıtları, Liman Yapıları (örnek antik tekneyi inceleyebilirsiniz) dır. Ören yeri girişindeki salonda Likya Uygarlıkları hakkında 8 dakika süren tanıtım filmini izledikten sonra geziye başlamanızı tavsiye ederiz.

Andriake Antik Kenti Giriş Ücreti

Andriake Antik Kenti 2024 yılı giriş ücreti ise 90,00 TL'dir.

Andriake Antik Kenti Ulaşım

Andriake Antik Kenti Demre'de yer alır. Demre Otobüs Bileti alarak antik şehre ulaşabilirsiniz.

*Müze Kart Satış Noktası

Andriake Antik Kenti Resimleri

andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti
andriake antik kenti

Andriake Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa

Demre Gezilecek Yerler