Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti Antalya İli'nin Demre İlçe merkezinde yer alan antik Likya kentidir. Likya Birliğinin altı büyük kentinden biri olan Myra'nın M.Ö. 5. yy dan itibaren varlığını sürdürdüğünü kanıtlayan bulgulara rastlanmıştır. Aziz Nikolas'ın piskoposluk yaptığı yer olması ile ünlenen Myra Antik Kenti'nin adı "Yüce Ana Tanrıça'nın yeri" anlamına gelmektedir. Şehirin en önemli yapısı olan St. Nikolas Kilisesi 1034'te Arap akınları sonucu uğradığı işgalde yıkılmıştır.

Kendi adı ile aynı adı taşıyan ova üzerine kurulu Myra Antik Kenti bir kanal ile Çayağzı mevkinde yer alan ve kendinin liman şehri olan Andriake'ye bağlanmakta idi. Günümüze ulaşan kalıntıları akropolün güney eteğinde yer alan tiyatro ile her iki yanında yer alan kaya mezarları oluşturur. Tepe kısımda ise Roma ve Helenistik dönem surlar bulunmaktadır. Myra bir dönem Likya eyaletinin başkenti olmuştur. Myra Antik Kenti hıristiyan misyonerlerinin en ünlüsü ve hatta en etkilisi olarak kabul edilen Aziz Paul ve arkadaşlarının uğradıkları şehir olması dolayısıyla Hıristiyanlıkça da özel bir önem taşımaktadır.

Myra Antik Kenti Ulaşım

Myra Antik Kenti Demre'de yer alır. Demre Otobüs Bileti alarak antik kente ulaşabilirsiniz.

Demre Alakent Mahallesi Karabucak Caddesi üzerinde bulunan Myra Antik Kenti'ne giriş ücretli olup müzekart geçerlidir. Nisan-Ekim aylarında 08.00 - 19.00, Kasım-Mart aylarında ise 08.00 - 17.00 saatleri arasında açıktır.

Myra Antik Kenti Giriş Ücreti

2024 yılı Myra Antik Kenti giriş ücreti 300 TL'dir.

*Müze Kart Satış Noktası

Myra Antik Kenti Resimleri

myra antik kenti
myra antik kenti
myra antik kenti
myra antik kenti
myra antik kenti
myra antik kenti

Myra Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa

Demre Gezilecek Yerler