Tuz Adası

Tuz Adası Antalya İlinin Alanya İlçesi Okurcalar Beldesi Karaburun mevki açıklarında bulunmaktadır. Karaburun Okurcalar’da bulunan Justiniapolis Antik Kentinin ön tarafında kıyı kesimindedir. Tuz Adası ise Kıyıdan yaklaşık 180 m açıktadır. Selçuk Üniversitesinin yaptığı “Antalya İli Kıyılarında Antik Limanlar ve Demirleme Yerleri” adlı araştırmada Tuz Adası’nın antik dönemde taş ocağı olarak kullanıldığı, buradan çıkarılan büyük taş blokların yapılarda kullanılmak üzere gemilerle taşındığı vurgulanmaktadır. Bu gün Tuz Adası üzerinde maki kaplı yeşil bir tepecik ve diğer kısımlarda taş blokların çıkarıldığı yerlerde oluşan havuzlar durmaktadır. Bu araştırmada Karaburun mevkiinin geçmişte geçici demirleme yeri olarak kullanıldığı belirtilmiştir. Tuz Adası ile Karaburun arasında kalan bölge tur tekneleri ile özel teknelerin yazın yüzme molası verdiği özel bir noktadır. Bu bölgeye yapacağınız ziyaretlerde yanınıza varsa deniz gözlüğünüzü almayı unutmayınız.

2012 Yılında Karaburun bölgesinde denizden 5-6 metre açıkta Roma dönemine ait bir lahit bulunarak çıkarılmıştır. Yerel bir dalgıç olan Hakan Güleç’in bulup Alanya Müzesi Müdürü Seher Türkmen’e bildirdiği lahiti Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ile 6 kişilik arkeolog dalış ekibi çıkardı. Bugün üzerinde eros ve medusa figürleri olan bu lahit Alanya Müzesi Bahçesinde sergilenmektedir.

Tuz Adası İsmi Nereden Geliyor?

Yerel kaynaklara göre yakın tarihe kadar Okurca halkı bu adayı tuz kaynağı olarak kullanmıştır. Ada üzerinde büyük taş blokların çıkarıldığı yerler doğal havuz görümündedir. Bu havuzlarda yaz aylarında oluşan tuzları sallarla adaya ulaşan Okurcalıların heybelere doldurarak evlerine taşıdığı kurutup bütün sene kullandığı anlatılmaktadır. Tuz oluşan yaz aylarında bunları korumak için ada da Okurcalıların nöbet tuttuğu da anlatılmaktadır. Günümüzde artık bu yapılmamaktadır. Bölgede yaz aylarında İncekum Tabiat Parkı önünde denize uzanan kayalıklar üzerindeki küçük havuzcuklarda oluşan tuz kaynaklarını görmek mümkündür.

Tuz Adası Ulaşım

Tuz Adası Alanya sınırları içinde yer alır. Alanya Otobüs Bileti alarak kaleye ulaşabilirsiniz.

Tuz Adası Resimleri

tuz adası
tuz adası
tuz adası

Tuz Adası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa