Patara Plajı

Türkiye'nin en uzun 2. kumsalına sahip olan Patara Plajı'nın genişliği 280 metre ile 1500 metre arasındadır, toplam uzunluğu da 14 km'dir. 'Özel Çevre Koruma Bölgesi' ilan edilen Patara plajı Caretta caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki en önemli üreme alanlarından biridir.

Kaş Fethiye Karayolunun Ova Beldesi bölgesinde sapağı vardır. Gelemiş Köyü içinden geçerek gidilir. Gelemiş Köyü plaja giderken alışveriş yapabileceğiniz son yerdir.

Kalkana 17 km, Kaşa 43 km, Fethiyeye ise 73 km uzaklıktadır. Patara Plajına giriş ücretlidir. Patara Antik Kenti içinden geçilip plaja ulaşılmaktadır. Girişte Müze Kart geçerlidir. Sahilde ayrıca şezlong ve şemsiye isterseniz bunlarda ücretlidir.

Patara Plajı'nı 15 Mayıs- 15 Eylül arasında insanlar, deniz kaplumbağalarıyla dönüşümlü kullanıyor. 08.00-20.00 saatleri arasında insanlar, 20.00-08.00 arasında ise 'caretta caretta'lar plajda. Caretta'ların zaman diliminde insanların plaja girmesi ve plajda ışık yakılması yasak. Deniz kaplumbağalarını gece etkileyecek hiçbir olumsuzluk olmadığı için Patara, bu tür için çok uygun bir ortam sunuyor.

Patara Plajı Resimleri

patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı

Patara Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Plajlar Ana Sayfa