Mamure Kalesi

Mersin İlimizin Anamur ilçesinin yaklaşık 6 kilometre güneydoğusunda yer alan Mamure Kalesi, 1500 yıllık geçmişe sahiptir. Antalya - Mersin otobanının Akdeniz kıyısına bakan bölümünde bulunan Mamure Kalesi, ihtişamlı görünümüyle dikkat çekmektedir. 23.500 metrekarelik bir alana sahip olan Mamure Kalesi, Türkiye'nin en büyük kalelerinden birisi olarak bilinmektedir. Tarih boyunca birçok farklı medeniyetlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapan Mamure Kalesi’nde Bizans, Roma, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı izleri bulunmaktadır. Kalenin eşsiz mimarisine bakıldığında Her döneme ait izler görülmektedir. Ayrıca Deniz kenarında kayalıkların üzerinde bulunmasının savunma açısından muhteşem imkanlar sunması nedeniyle Mamure Kalesi, her dönemde büyük önem taşımıştır. Yer aldığı konum ve sahip olduğu Gözetleme kuleleri sayesinde savunma yapanların görüş açılarını genişletmesine yardımcı olan kalenin etrafında bulunan Hendek'te savunmayı daha kuvvetli hale getirmiştir.

Mamure Kalesi'nin Tarihi

İnşa tarihi kesin olarak bilinmeyen Mamure Kalesi'nin 3. yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı varsayılmaktadır. Zaman içerisinde yıpranarak tahribata uğrayan Mamure Kalesi, 12 yüzyılda Kilikya Ermeni krallığı döneminde yeniden onarılmıştır. 39 adet Kulesi, su sarnıçları ve dış kısmında Hamamı bulunan Mamure Kalesi’nin içerisinde bulunan caminin Karamanoğlu Mahmut Bey tarafından yapıldığı söylenmektedir. Tek minareli olan bu caminin mimari özellikleri incelendiğinde inşa tarihinin 16. yüzyıla dayandığı görülmektedir. Ayrıca Kalenin Kuzey kısmında yer alan hamamın mimari özellikleri incelendiğinde yine Karamanoğulları’nın esintileri görülmektedir. Hamamın giriş kısmı yıkılmış olsa dahi diğer bölümleri günümüzde halen görülmektedir. Mamure Kalesi yapım teknikleri ve kullanılan işçilik bakımından Alanya Kalesine de benzetilmektedir.

Mamure Kalesi Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından haftanın her günü ziyarete açılan Mamure Kalesi, 08.00 ile 19.30 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Müze Kartın geçerli olduğu ve giriş ücreti 2024 yılında 60 TL olan Mamure Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Mersin Merkez'den ve Anamur’dan kalkan şehir içi ulaşım araçlarıyla Mamure Kalesi’ne ulaşarak unutulmaz bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Tarihi dokunun yanı sıra muhteşem bir manzarayla da karşılaşacağınız Mamure Kalesi’nden asla ayrılmak istemeyeceksiniz.

Mamure Ne Demektir?

Arapça kökenli bir kelime olan mamurenin Türk Dil Kurumu verilerine göre anlamı bayındırlık, Bayındır yer olarak geçmektedir. Birçok şiire ve filmlere konu olan Mamure Kalesi, her dönem sanatçılarının gözdesi olmuştur. UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde de yer alan mamure Kalesi, usta oyuncu Cüneyt Arkın'ın surlarından atlayarak film çektiği yer olarak sinema tarihinde de yerini almıştır.

Mamure Kalesi Resimleri

mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi
mamure kalesi

Mamure Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mersin ilinin Anamur ilçesinde bulunan Mamure Kalesine şehirler arası yolcu otobüsleri ile ulaşmak isterseniz ilçe merkezinde bulunan Anamur Otogarı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Mersin otobüs firmalarına bilet alarakta ulaşım sağlayabilrsiniz.

Anemurium Antik Kenti

Cennet Cehennem Obrukları

Antalya Yakın Yerler Ana Sayfa