Lavanta Kokulu Köy - Kuyucak

Antalya Gezi Rehberi web sitemizin "Antalya Yakın Yerler" bölümünde ilin çevresinde bulunan ve son yıllarda çok ilgi gören gezilecek görülecek yerleri tanıtmaktır.

Batı Akdeniz Bölgesi Göller yöresindeki Isparta ilinin Keçiborlu ilçesi Kuyucak Köyü'nün lavanta ekimi ile kaderi değişti. Kuyucak Köyü D650 Karayolundan 12,5 km içeridedir. Isparta Süleyman Demirel Havalimanının batısında kalır. Antalya'dan gidildiği zaman Burdur'u geçip Keçiborlu'ya varmadan sola sapılarak gidilir. Keçiborlu Dinar Kavşağından Senir Yoluna girip Kılıç Köyünden Kuyucak Yoluna sapılır ve köye ulaşılır. Kuyucak Köyü Antalya merkeze 170 km, Kaş'a 283 km, Alanya'ya ise 280 km uzaklıktadır.

Gül Tüccarı Zeki KONUR 1975 yılında Fransa'ya yaptığı ziyaret sırasında gördüğü ve sulanamayan, kıraç ve eğimli arazilere çok iyi uyum sağlayan Lavantayı bölgeye getiren ilk insandır. Hobi amacıyla başlayan üretim bugün köyün kaderini değiştirmiştir.

Antalya veya Alanya'dan yapılan gezilerde genellikle köy merkezine girmeden önce ziyaretçiler için özel hazırlanmış lavanta bahçeleri ziyaret edilmektedir. Bazı bahçelerde altında lavanta demetleri ile lavantalı (kolonya, sabun, lavanta yağı, lavanta kesesi, lavanta balı, lavanta kremi, kuru lavanta, v.b.) ürünlerin satıldığı yer üst katında ise bahçelerin fotoğrafını çekebileceğiniz teraslar bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya düşünülerek lavanta bahçelerinin içine de çeşitli objeler yerleştirilmiştir. Kapı, at arabası, tekerlek v.b. gibi. Bu tarlalar sizlere sosyal medyada paylaşmak için lazım olan tüm fotoğrafları sağlayacaktır. Kuyucak lavanta tarlaları Fransa'nın Provence bölgesini anımsatmaktadır. Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin yaklaşık yüzde 90'nını bu bölge sağlamaktadır.

Kuyucak Köyünün hemen hemen her evin önünde tezgahlarda lavanta ürünleri yanında sebze ve meyvede satılmaktadır. Köyde lavanta dondurması yeme, tezgahlardan alışveriş yapma ve yeme içme imkanları vardır. Yöreye yapacağınız ziyaretlerde köyde yapacağınız alışverişler Kuyucak Köyü, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifine destek sağlayacaktır.

Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta Sezonu Tarihleri: Aşağıda tarihleri verilen lavanta sezonuna göre ziyaretlerinizi ayarlayabilir, önceden neleri görebileceğinizi planlayabilirsiniz.

Mayıs ayı başlarında Lavanta çiçek sürgünü (uyanma) başlar,

Lavantalarda ilk çiçekler Haziran ayının 20 – 25 de olur,

Lavantaların olgunlaşma dönemi ise Temmuzun 15 ile 20 arasında olur,

Lavantaların 20 Temmuz civarlarında demet olarak kesimi yapılır,

Lavantaların yağ ve su amaçlı olarak kesilmesi ve işlenmesi ise 5 Ağustos civarında başlar

Lavanta sezonu Ağustos'un 25 - 30 civarında biter.


Lavanta Kokulu Köy Resimleri

lavanta kokulu köy
lavanta kokulu köy
lavanta bahçeleri
lavanta kokulu köy
lavanta kokulu köy
kuyucak köyü
kuyucak köyü
lavanta kokulu köy
lavanta kokulu köy
kuyucak köyü
kuyucak köyü ısparta
kuyucak köyü

Lavanta Kokulu Köy Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Isparta'nın en popüler gezi rotaları arasında yer alan Lavanta Kokulu Köy'e şehirler arası karayolu yolculuğu yaparak ulaşmak için Isparta otobüs firmaları tercih edilebilir.

Antalya Yakın Yerler Ana Sayfa