Kızılcaşehir Kalesi

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Oba Beldesindeki Kızılcaşehir köyünde bir tepe üzerinde kurulmuştur.

Alanya'nın kuşbakışı görülebildiği Kızılcaşehir kalesi Alanya merkeze 12 km uzaklıkta olup, konum olarak yeni Alanya Stadyum'unun arkasında kalmaktadır. Üç tarafı surlarla çevrili Kale'nin kuzey tarafında ki Haydarlar mevkiinde tarihi kalıntılar ve tarihi mezarlar bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sema Doğan ve ekibinin 2005 yılında Alanya ve çevresinde yaptıkları Bizans araştırmaları çalışmasında Kızılcaşehir Kale'sinide incelemişlerdir. Bu çalışmada Orta Bizans dönemi Akdeniz mimarisinin tipik örneklerinden olan kalenin 122X163 m boyutlarında olduğu, kuzey, güney ve doğu yönlerinde surlarla korunduğu batı kısmının kayalık dik yamaçla sınırlandığı vurgulanmıştır. Denize ve Alanya'ya hakim konumdaki kaleye güneydoğu kısmından girildiği, Kızılcaşehir köyüyle aynı kottaki kuzeydoğu kısmında ki surların kulelerle kuvvetlendirildiği tespit edilmiştir.

Kalede erken döneme ait Bizans seramik parçaları bulunmuş, surlar içinde barınma va yaşam alanlarını işaret eden mekansal oluşumlar, zeytin işliklerinin varliğını destekleyen yapılar ile dinsel yaşamı sembolize eden şapel kaledeki geçmiş döneme ait yaşamsal izler olarak belirtilmiştir.

Kızılcaşehir Kalesi Ulaşım

Kızılcaşehir Kalesi Alanya'da yer alır. Alanya Otobüs Bileti alarak kaleye ulaşabilirsiniz.

Kızılcaşehir Kalesi Resimleri

kızılcaşehir kalesi
kızılcaşehir kalesi
kızılcaşehir kalesi
kızılcaşehir kalesi
kızılcaşehir kalesi
kızılcaşehir kalesi

Kızılcaşehir Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa

Alanya Gezilecek Yerler