Adrasan Suluada

Suluada'nın 2 adet plajı beyaz kumları ve turkuaz rengi denizi ile ziyarete gelenleri etkilemektedir. Antalya'nın Maldivleri olarak anılan adanın yüzmeye doyulmayacak güzellikteki kumsalı ve sahili son yıllarda çok popüler olmasına ve aşırı ziyaret almasına sebep olmuştur. Çok özel kumlara sahip plajların aşırı ziyaretten dolayı kirlenme tehlikesi yaşamaya başladığı söylenmektedir.

Bilim insanları kaya yapısında kalsiyum karbonat bulunan adanın kumunun içinde yaşayan foraminifera adlı mikroorganizmalar yüzünden beyaz renkli kumlara sahip olduğunu söylemektedir. Üzerinde yerleşim olmayan adanın çevresinde Akdeniz ekosistemindeki tüm balık çeşitlerini barındırdığı bilinmektedir. Ada su altı mağaraları ile Akdeniz Folklarının ve orfozların yuvası durumundadır. Adanın uç kısmında yer alan Aşıklar Mağarasından adanın diğer tarafına yüzerek geçmek mümkündür. Deniz gözlüğü, şnorkel ve palet olmadan gidenlerin pişman olacağını şimdiden belirtmekte yarar var.

Adrasan Suluada Nerede?

Suluada Adrasan sahil ile Gelidonya Fenerinin üstünde bulunduğu Taşlıkburnu arasında karadan 2 km açıkta yer alır. Adını adada bulunan tatlı sudan almaktadır. Su kaynağı parmak kalınlığında akmakta olup bir hortum vasıtasıyla kıyıya yaklaştırılmıştır. Bu nokta tur teknelerinin duraklarından biridir. Suyun şifalı olduğu söylense de bilimsel bir dayanağı yok gibi duruyor. Antik çağda 'Krambusa' ismini taşıyan ada o günden buyana denizcilerin ve balıkçıların tatlı su sağladığı bir kaynak olmuştur.

Adrasan Suluada Ulaşım

Adrasan Suluada Kumluca'da yer alır. Kumluca Otobüs Bileti alarak adaya ulaşabilirsiniz.

Adrasan Suluada Tekne Turu

Suluada'ya tekne turları Adrasan Sahilinden düzenlenmektedir. Bazı tur firmaları Antalya ve diğer turizm merkezlerinden Adrasan'a ulaşım dahil Suluada Tekne Turu satışı yapmaktadır. Suluda tekne turlarına Adrasan'a kendi imkanlarınız ile gelip veya bulunduğunuz yerden tur varsa ulaşım dahil turlarla gelip katılabilirsiniz. Adrasan'dan 2019 yılı kişi başı Suluada Tekne Turu fiyatı 80.00 TL dir. Fiyatın içinde tekne turu, öğle yemeği, çay ve meyve ikramı vardır. İçecekler ekstra fiyata tabidir. Tekneler içecek fiyatlarında makul fiyatlar talep etmektedir. Suluada tekne turları sabah 10.00 - 10.30 saatleri arası başlayıp 17.30 - 18.00 saatlerinde Adrasan'a dönmüş olmaktadır.

Tekne turunda önünden geçerken Adrasan Deniz Feneri ve Hacivat Karagöz Kayalıklarını görürsünüz. Tekneler hava durumuna göre genellikle öğle yemeği için adanın karşısında bulunan Amerikan Koyu'na gidip gelmektedir. Tekneciler Amerikan Koyu'nun adının burada batan bir Amerikan teknesinden geldiğini söylemektedir. Adrasan Suluada arası tekne ile ulaşım yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Adrasan Suluada arasındaki yolculuğu toriklerin balık avı gösterileri ile caretta caretta'lar renklendirmektedir. Tekne turunda adada bulunan 2 plaj ile tatlı su kaynağında ve mağaralar bölgesi olmak üzere 4 noktada duruş yapılmaktadır. Adrasan'dan Suluada'ya dilerseniz özel tekne tutarak gidebilirsiniz. İnternetten telefonlarına ulaşabileceğiniz orta ölçekli teknelerle pazarlık yapabilirsiniz.

Suluada Resimleri

adrasan suluada
adrasan suluada
adrasan suluada
adrasan suluada
adrasan suluada
adrasan suluada
suluada aşıklar mağarası
suluada aşıklar mağarası
adrasan suluada

Adrasan Suluada Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Plajlar Ana Sayfa