Yalan Dünya Mağarası

Gazipaşa İlçesi Anamur Karayolu üstünde Beyrebucak Köyünde/Mahallesinde bulunmaktadır. Mağaraya ulaşmak için Gazipaşa'ya 9 km uzaklıktaki Beyrebucak Mahallesinden 1,5 km kadar içeri hafif dağa doğru tırmanan bir yol ile ulaşılmaktadır. Yalan Dünya Mağarası özel bir işletme tarafından çalıştırılmaktadır. Girişinde otopark ve kafeterya bulunan mağaranın giriş ücreti 7 TL dir. (2019 Fiyatı).

Toros Dağları içinde yer alan Yalan Dünya Mağarası'nın 5 milyon yaşında olduğu idda edilmektedir. Yaklaşık 4 km uzunluğunda olan mağaranın 450 metrelik kısmı ziyarete açıktır. Yörede anlatılana göre 1950 yılında gerçekleşen göcük ile eskiden Hasdere Köyüne kadar uzanan mağaranın bu gün gezilen kısmı kalmış.

Yalan Dünya Mağarasının gezilebilen bölümü 3 ana salondan oluşmaktadır. Mağaranın bu salonlar arasındaki geçişleri tünel gibi olup ancak eğilerek yapılan yürüyüşle geçilebilmektedir. Bu bölümler Klostrofobisi olanlar için sıkıntılı olabilir. Mağara içinin sıcaklığının sabit 28 derece olduğu belirtilmektedir. Mağara içindeki nem çakmak veya kibrit yakılmasını engellemektedir. İşletmecisi mağaranın çok hızlı gezilmemesini tavsiye etmektedir. İçeride oturacak banklar mevcuttur.

Yalan Dünya Mağarası Resimleri

yalan dünya mağarası
yalan dünya mağarası
yalan dünya mağarası
yalan dünya mağarası
yalan dünya mağarası
yalan dünya mağarası

Yalan Dünya Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mağaralar Ana Sayfa