Salda Gölü - Burdur

Turkuaz, mavi, lacivert sulara ve bembeyaz kumsallara sahip Salda Gölü 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilip koruma altına alınmıştır. Burdur ilinin yaklaşık 64 km batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m'dir. Yüz ölçümü 44 km² dir. Salda Gölünün derinliği bazı yerlerde 185 metreyi bulmaktadır. Dünyanın en temiz 5. gölü olduğu söyleniyor. Göl kenarında yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz salaş yerler mevcut. Buralarda hazırlanan kıymalı tost bayağı ilgi görüyor.

Salda Gölü turkuvaz rengi suyu ve beyaz kumsallarından dolayı Maldivler ile özdeşleştirilerek ”Saldivler” olarak anılıyor. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip göllerinden biridir. Salda Gölü'nün jeolojik yapısı ise Mars'a benzetiliyor ve Dünya üzerinde Mars'a benzeyen 2 noktadan biri olarak gösteriliyor. Diğeri ise Kanada'da bulunuyor. Salda Gölünün suyunun sodalı ve mineral bakımından yüksek değerlere sahip olduğu biliniyor. Gölde zemininde bulunan kil yüzmeye gelenlerin çamur banyosu yapmasını sağlıyor.

Salda Gölü Burdur Yeşilova ilçesine 5 km, Burdur'a 56 km, Denizli'ye 96 km, Antalya'ya 159 km, Ankara'ya 460km, İstanbul'a 620 km ve İzmir'e 320 km uzaklıktadır. Son yıllarda iç turizmin en popüler turistik noktalarından biri olmuştur. Türkiye'nin çok büyük bir kesiminden ziyaretçi gelmektedir.


Salda Gölü Resimleri

salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü
salda gölü

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Dünya harikası Salda Gölü konumu itibari ile biraz iç tarafta kalmaktadır. Bölgeye en yakın havalimanı da Antalya ilinde bulunduğu için Salda Gölüne en uygun ulaşım aracı şehirler arası yolcu otobüsleridir. Uygun fiyatlı Burdur otobüs bileti alarak salda gölüne ulaşabilirsiniz.

Antalya Yakın Yerler Ana Sayfa