Perge Antik Kenti

Antalya şehir merkezinin 17 km. doğusundaki, Aksu beldesi sınırları içinde yer alan Perge, sadece bölgenin değil, tüm Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Görenleri kendine hayran bırakan eşsiz mimarisi yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlüdür. Antalya Havalimanına sadece 9dk mesafede bulunan Perge Antik Kenti yolunuz Antalya iline düşerse mutlaka görmeniz gereken arkeolojik kültür değerlerimizden biridir. Antik Kente 2009 yılında UNESCO Geçici Dünya Miras Listesinde yer verilmiştir.

Perge Antik Kenti adeta bölge tarihinin köklü geçmişine ışık tutan zenginlikte eserlerle doludur. Bergama’dan başlayıp Side’ye kadar ulaşan antik yol üzerinde kurulmuş olan Perge, aynı zamanda Hıristiyan alemi için kutsal öneme sahip olan Aziz Paul Yolu’nun başlangıç noktasında yer almaktadır. Roma dönemine ışık tutan en muazzam mimari zenginliğe sahip antik kentler arasındadır. Amfi tiyatrosu, devasa stadyumu, sütunları, agorası, kuleleri ve daha birçok yapısı ile Perge, ziyaretçilerini adeta zamanda büyüleyici bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Antalya Müzesi'nin "Perge Tiyatrosu Salonu" Perge Tiyatrosunda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda sahne binasında bulunan heykelleri ve süslemeleri içermektedir.

Yine müzenin "Tanrılar Salonu", "İmparatorlar Salonu" ve "Lahitler Salonu" yine Perge kazılarında bulunan eserlerden oluşmuştur. Bu yüzden Perge Antik Kentini gezdikten sonra dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Antalya Müzesini de muhakkak ziyaret etmek gerekmektedir. Müze ziyaretinden sonra Perge Antik Kentine hayranlığınız artacak tekrar antik kenti ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti

2024 yılı Perge Antik Kenti giriş ücreti 250 TL'dir.

*Müze Kart Satış Noktası

 

Perge Antik Kenti Resimleri

perge antik kenti
perge antik kenti
perge antik kenti
perge antik kenti
perge antik kenti
perge antik kenti

Perge Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa