Kesik Minare Camii (Korkut Camii, Cami-i Kebir)

Antik çağdan başlayıp, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görüp günümüze ulaşan uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Antalya Kaleiçi'nde yer alır. Günümüzde ibedete açılmak için onarılmaktadır.

M.S. 2 yüzyıla tarihlenen antik bir tapınağın üzerine M.S. 5. veya 6. yüzyılda antik tapınağın mimari parçaları kullanılarak büyük bir kilise/bazilika yapılmıştır. Bizanslılar tarafından yapılan bu yapı Meryem Ana adına yapılan Panaghia Kilisesidir. Yapı M.S. 7. yüzyılda Arap akınları sırasında tahrip edilmiştir. M.S. 9.Yüzyılda bazı ilave bölümlerle yenilenmiştir. Eser Selçuklular zamanında Camiye çevrilmiştir. 1361 Yılında Kıbrıs Kralı 1. Peter Antalya'yı işgal edince tekrar kilise yapılmıştır. Yapının tekrar Camiye çevrilmesi Sultan II. Beyazıt'ın oğlu Şehzade Korkut döneminde (1470-1509) gerçekleşmiştir. Bu yüzden dolayı hem Antik Bizans hemde Selçuklu yapı unsurları içeren eser Korkut Camii diye anılır.

1800 lü yılların yaklaşık ortasına kadar kullanılan Cami geçirdiği bir büyük yangınla kullanılmaz hale gelmiştir ve o yangından sonra da kullanılmamıştır. Cami-i Kebir, Merkez Camii veya Cumanın Camii olarakda anılır. Büyük yangında minaresinin ahşah olan küllahının yanmasından dolayı Kesik Minare Camii olarak anılmaktadır.

Kesik Minare Camii Resimleri

kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii
kesik minare camii

Kesik Minare Camii Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa