Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinde, Ölüdeniz mevkiinde yer alan bir saklı cennet koyudur. Faralya Köyü denilen bu bölge Ölüdeniz’e yarım saat, Dalaman Havalimanına ortalama 55km mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 350-400 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili olan koy, turkuaz rengi denizi, temiz kumsalı ve zümrüt yeşili bitki örtüsü ile ziyaretçilerini görür görmez kendine hayran bırakmaktadır. Vadi adını bu bölgede yaşamını sürdüren kelebek türlerinin bulunması nedeniyle almıştır. 90’a yakın farklı tür içerisinde en dikkat çeken kelebek türü kaplan kelebeği olup vadi çevresinde fazlaca görülmektedir.

Kelebekler Vadisi'nin Tarihi

Kelebekler Vadisinin tarihsel geçmişine değinmek gerekirse, günümüzden 2400 yıl öncesinde Likyalılar zamanında yaşamış olan Perdicia halkı vadiye yakın konumda yerleşmişlerdir. Yapılan araştırmaların ışığında Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde de bu bölgeye hakim olunduğu Kelebekler Vadisine ait birtakım izlerden anlaşılmaktadır.

Kelebekler Vadisi Kamp ve Konaklama

Kelebekler Vadisi, “Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu” tarafından Babadağ eteklerinde yer alan Ölüdeniz’e ait Kabak ve Kıdrak Koyları ile beraber koruma altına alınmış ve Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle bölgede otel tesis yoktur.

Kelebekler Vadisinin bulunduğu alanda kampçılık için ayrılmış yerler ve konaklama amacı ile yapılmış bungolovlar haricinde konaklama imkânı bulunmamaktadır. Çadırınızı kendiniz getirebileceğiniz gibi buradan da kiralayabilirsiniz. Temel ihtiyaçlar için tuvaletler, duşakabin, soyunma giyinme kabinleri ve kafeteryalar plajda mevcuttur. Ayrıca vadi alanı içerisinde kamp alanlarını organize eden kooperatif işletmesine ait restoran ve kafe-bar da yer almaktadır. Kamp için alınan rezervasyon ücretine kahvaltı ve açık büfe akşam yemeği dahil edilmiştir.

Kelebekler Vadisi Ulaşım

Buraya ulaşım çoğunlukla Ölüdeniz’den organize edilen servis tekneleri ile gerçekleştirilmektedir. Sahile karadan da ulaşımı olmakla birlikte oldukça tehlikeli bir seçenek olduğunu ve dağcılık eğitiminiz yoksa tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kelebekler Vadisine ulaşmak için önce Fethiye iline gelmeniz gerekir. Bunun için havayolunu tercih ederseniz en yakın havalimanı 69 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanıdır. Karayolu ile de Türkiye'nin her şehrinden Muğla Fethiye'ye otobüs seferleri düzenlenmektedir. Fethiye iline her gün bir çok sefer yapan otobüs firmaları arasında Kamil Koç Turizm ve Metro Turizm yer almaktadır. Fethiye otogara ulaştığınızda hemen arka tarafından Ölüdeniz beldesine düzenli dolmuş seferleri yapılmaktadır. Eğer Kelebekler Vadisine karadan ulaşmak isterseniz Fethiye şehir merkezinden ölüdeniz mevkiine gelmeniz buradan sonra ister taksi ile ister dolmuş kullanarak Faralya Köyüne ulaşmalısınız. Buradan sonra aşağıya inmek oldukça zordur, sarp yamaçtan aşağıya patika yoldan ulaşılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu kolay bir yolculuk değildir.

Kelebekler Vadisine en rahat ulaşım şekli Fethiye'den veya Ölüdeniz Mevkiinde kalkan tur tekneleridir. Bu ulaşım şekli ile Kelebekler Vadisinin içine plajın kumsalına kadar tekneler sizi bırakmaktadır. İster günü birlik bu tekneler ile gelip dönebilir, isterseniz de orada kalıp konaklayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisinde Yapılabilecek Aktiviteler

Buraya yolunuz düşerse Kelebekler Vadisi çevresinde bulunan 7 adet koyu da gezmenizi sağlayacak günübirlik turlara katılmanızı öneriyoruz. Çalış plajı, Dalyan, Kızılada, Akvaryum koyu, Hillside, Şövalya Adası, Samanlık bu bölgede görebileceğiniz, yüzebileceğiniz hatta ilgi alanınızsa dalış yapabileceğiniz ve birçok deniz canlısının güzelliğine şahit olabileceğiniz yerler arasındadır.

Kelebekler Vadisi içerisinde bulunan patika yol boyunca trekking yapabilir 1km’ye yakın yürüyüş parkurunu keşfedebilirsiniz. 50 metre yükseklikten vadiye dökülen şelale çevresinde kaya tırmanışı yapabilir buz gibi suyunda serinleyebilir, yamaç paraşütü ile eşsiz manzaraları görebilir, kano ya da water zipline gibi eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Resimleri

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antalya Yakın Yerler Ana Sayfa