Kekova Bölgesi

Kekova bölgesine, Kaleüçağıza Demre tarafından gelecekseniz Kapaklı yolunu kullanmak daha kestirmedir. Kaş tarafından gelirkende Kuşçağız Köyü yolu kullanılmalıdır. Dönüşte ise Çevreli köyü Demre ve Kaş yol ayrımının olduğu yerdir. Kaşa uzaklığı 33 km, Demreye ise 20 km uzaklıktadır.

Kekova ziyaret eden herkesi büyüleyen manzarası ile Türkiye’nin dalış cenneti ve antik uygarlıkların beşiğidir. Işık ülkesi Likya’nın güneşini bugüne taşıyan bu eşsiz bölge, kültürel mirasının yanı sıra zengin doğası ve sahip olduğu su altı hazinesiyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Antik çağa ait kalıntıların çevrelediği Kekova, denizel biyolojik çeşitliliğiyle kültür ve dalış turizmi açısından çok zengindir.

Kale İskelesi - Üçağız

Kale (Simena)

Kekova Adası - Batık Şehir

Tersane Koyu

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi;
Antalya ili ne bağlı 3 köyden oluşmaktadır. Bölge; Antalya İli, Kaş İlçesi'nin doğusunda Ulu Burun'dan başlayan ve Kekova Burnu'nun doğusunda, Kale (Demre) ovasında biten çok hareketli bir kıyı ve kıyı boyunca uzanan adalardan oluşur. Yaklaşık 260 km2 lik alanı kaplayan, Özel Çevre Koruma Bölgesi kıyısında yer alan Kale - Üçağız yerleşmeleri yanında iç kesimlerde Çevreli ve Kapaklı köyleri bulunmaktadır.

Doğal güzelliklerin yanısıra antik ve tarihi eserlerin zenginliği de bölgeyi arkeoloji turizmi yönünden çekici kılmaktadır. Uzun yıllar Likya Uygarlığı'nın daha sonra da Roma İmparatorluğu'nun etkisinde kalan yörede günümüzde de küçük yerleşmeler vardır. Üçağız (Theimussa) ve Kale (Simena) köyleri günümüzdeki yerleşimlerdir. Bunların yanında bölge Likya yazısı ile yazılmış kitabeli mezarlar, kıyıda su içinde Likya tipi lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları, ortaçağ kalesinin içinde kayaya oyulmuş tiyatro, kaya mezarları, su sarnıçları, kuzeyde lahitlerden ve az sayıda kaya mezarlarından oluşan nekrapol sahası, Teimiussa'da (Uçağız) ise antik mezarlar ile su içinde kalmış rıhtımdan oluşan zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Ayrıca bölgede çok sayıda batık kent vardır. Kekova Adası'nın iç yakasındaki Tersane denilen yerin çok eski bir tekne yapım yeri olduğu tahmin edilmektedir.

Kekova Bölgesi Ulaşım

Kekova Bölgesi Demre'de yer alır. Demre Otobüs Bileti alarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kekova Bölgesi Resimleri

kekova bölgesi
kekova bölgesi
kekova bölgesi

Kekova Bölgesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa

Demre Gezilecek Yerler