Ahmetler Kanyonu

Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde kalan Ahmetler Kanyonu; sırtını Toros dağlarına dayamış denizden yüksekliği 650-700 metreyi bulan etrafı dik yamaçlar sarp kayalıklarla çevrili içerisinde şelaleler, düdenler, dereler, dar kaya dehlizleri ve mağaralar bulunan yaklaşık 12km.lik bir alan içerisinde yer almaktadır. Antalya ilinin Akseki ilçesinden başlayarak Manavgat ilçesine kadar devam eden Karpuz Çay’ının bir kolu olan Ahmetler Su’yu Ahmetler kanyonunun içinde akar. Akseki ilçesinin Murtiçi mevkiinden başlayarak, Ahmetler köyünün güney kısmında sonlanan 12.kmlik kanyonun giriş kısmındaki 5.kmlik bölüm dar patika ve toprak yollardan oluşurken, dik yamaçlar, şelaleler, inişli çıkışlı yükseltiler ve uzun suyollarının bulunduğu kısım yaklaşık 7.km.dir. İçinde yer alan mağaralar arasında köy yerleşim alanının altında kalan “İnaltı Mağarası” önem taşır.

Ahmetler Kanyonu Tarihi

13. yy.da Horasandan gelmiş göçerlerin kurduğu, üçünün de adı Ahmet olan üç çobandan alan Ahmetler köyü kanyona da ismini vermiştir. Ahmetler Kanyonu Milli Park Alanı olmakla beraber, yer yer 400m.yi bulan derinliğiyle ülkemizin üçüncü Akdeniz Bölgesinin en derin kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Ahmetler Kanyon’u ve Ahmetler Köyünün ortak paydası olan coğrafi konum ve arazi şartları bölgenin yaşam koşullarını da şekillendiren bir unsur olmuştur. Kendilerine dönük bir yaşam sürdüren yöre halkı çoğunlukla hayvancılıkla uğraşan göçer yörük tipolojisi sergiler.

Ahmetler Kanyonu Hakkında

Son yıllarda önemi iyice artan Doğa Sporu Aktiviteleri, kalabalık şehirlerden bunalan insanların doğaya kaçma arzusu, yeni yerler keşfetme isteği, başka yaşam alanlarını yerinde görme merakı çerçevesinde oluşturulan trend listelerde yerini alan Ahmetler Kanyon’u yükselen değerler arasına girmiştir. Dik yamaçlarının ve sarp kayalıklarının güneş ışınlarına engel olmasıyla ortaya çıkan serin havası ve ortamı özellikle Akdeniz sıcağından bunalmış insanlara adeta bir çekim noktası haline gelmiştir. Sahil bandında yer alan konaklama tesislerine olan yakınlığı yerli ve yabancı turistlerinde bölgeye ilgisini arttırmıştır. Özellikle yabancı turistlerin Canyoning dediği Kanyon bölgelerinde yapılan kano sporu, yürüyüş, koşma, tırmanma, atlama, yüzme gibi Açıkhava etkinliklerinin düzenlendiği tur aktiviteleri Ahmetler Kanyonu’nu yurtdışında da bilinen revaçta yerler arasına sokmuştur.

Ahmetler Kanyonunda Neler Yapılabilir?

Ahmetler Kanyonunda ailenizle serin bir ortamda piknik yapabilir. Küçük derelerde çocuklarınızla beraber yüzerek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Kanyonun doğal güzellikleri içerisinde doğa yürüyüşleri, koşuları yapabilir tehlikesiz alanlarda yüzebilirsiniz. Doğal yaşam unsuru oluşumları seyrederken dinlendirici bir ortamda bitki örtüsünün ve kuş cıvıltılarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bölgeye özgü defne ağaçlarının, dağ kekiklerinin kokularıyla ruhunuzu dinlendirirken kaplumbağa, sincap, kirpi, dağ keçisi gibi hayvan dostlara da rastlayabilirsiniz. Erişimin zor olduğu kısımlarda Yaban Hayat izleri ve yırtıcı hayvanlarla karşılaşmak (kurt, ayı, tilki, porsuk, sansar, kartal, atmaca, şahin ve tehlikeli sürüngenler) mümkündür. Kanyon’un oldukça zorlu olan kısımları profesyonel ekiplerle ve ekipmanlarla birlikte çalışmayı gerektirmektedir. Kanyonun bazı kısımlarında suyun içinde sifon olarak bilinen tehlikeli, içine çeken kaya deliklerinin olması ve suların çok soğuk olması kendi başınıza bu zorlu kısımlarda bulunmamanız yönünde uyarı niteliğindedir.

Ahmetler Kanyonu Ulaşım

Ahmetler Kanyonu Manavgat'ta yer alır. Manavgat Otobüs Bileti alarak kanyona ulaşabilirsiniz.

Ahmetler Kanyonu Resimleri

ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu
ahmetler kanyonu

Ahmetler Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa